Wycieczka klasy 4, 5, i 6

19 października br. uczniowie klas 6A, 5A, 4A wybrali się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Parku Dinozaurów w Rogowie oraz Muzeum Pierwszych Piastów w Gnieźnie.

Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski oraz dinozaurów, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie. Główną atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Następnie wybraliśmy się do Zaurolandii, gdzie obejrzeliśmy naturalnej wielkości dinozaury, których historię poznaliśmy w czasie spaceru wzdłuż brzegu jeziora Rogowskiego. Sprawdziliśmy też swoją kondycję fizyczną na torze przeszkód. Na koniec pojechaliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wystawę „Początki państwa polskiego” poświęconą historii polskiego średniowiecza. Główną ideą wystawy było pokazanie roli Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości, ze szczególnym wyróżnieniem Gniezna, a także ukazanie akcesji państwa piastowskiego do kręgu cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej. Uzupełnieniem wystawy była przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania. Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.