2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

. Nasi uczniowie symbolicznie wykazali solidarność z osobami z autyzmem, ubierając się w poniedziałek na kolor niebieski. Świadomość nt. funkcjonowania osób z autyzmem warto budować już od najmłodszych lat, dlatego dziś uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez  psycholog szkolną - panią Karolinę i mogli dowiedzieć się czym jest autyzm i poczuć na własnej skórze, z  jakimi problemami mierzą się osoby autystyczne. Na zajęciach zwrócono m.in. uwagę na trudności związane z nieprawidłowym przetwarzaniem bodźców przez zmysły, co jest związane z  nadwrażliwością lub niedowrażliwością sensoryczną.  Za pomocą różnych gadżetów dźwiękowych (m.in. szeleszczących folii, cymbałek, dzwonków, folii aluminiowych)  dzieci miały stworzyć warunki kontrolowanego hałasu i przekonać się, czy da się w takich warunkach rozwiązać zadanie z matematyki. Okazało się to.. bardzo trudne. Następne zadanie polegało na wyciągnięciu  kostek o różnych fakturach z zabawki - domku dla psa oraz złożeniu kartki na pół za pomocą kuchennych  rękawic. Uczniowie mogli zobaczyć jak trudne jest wykonywanie precyzyjnych czynności przy słabym przetwarzaniu bodźców czuciowych. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli okazję obejrzeć krótkie filmy edukacyjne prezentujące, w jaki sposób mogą postrzegać świat osoby z autyzmem oraz jak możemy je wspierać w codziennych zmaganiach. Zaplanowano w tym miesiącu kolejne warsztaty pogłębiające wiedzę z zakresu autyzmu,które  zwrócą uwagę na obszar funkcjonowania emocjonalno-społecznego tych osób.