Kolorowo i ludowo w Dobrzecu

1 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 22 im. Józefa Piłsudskiego w Kaliszu odbył się Pierwszy Międzyszkolny Przegląd Piosenki Ludowej Maryneczka pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego.

Nazwa dzisiejszego przeglądu jest zainspirowana ludową zabawą, tańcem pochodzącym z okolic od północnej strony Kalisza. Moja Maryneczka to popularnyi bardzo lubiany przez dzieci szocz. Słowa  przyśpiewki mówią o pracowitej dziewczynce, która chodziła po wsi z kądziołeczką i przędła nici. Zabawa przy tej muzyce uczy pracowitości i przypomina o wartościach, jakie należy pielęgnować.
W przeglądzie zaprezentowały się szkoły z Kalisza i powiatu kaliskiego:

• SP w Koźminku
  • ZS w Radliczycach
  • SP nr 22 w Kaliszu
  • SP nr 6 w Kaliszu
  • SP nr 21 w Kaliszu
  • SP nr 12 w Kaliszu
  • SP nr 16 w Kaliszu
  • SP nr 7 w Kaliszu
  • SP nr 10 w Kaliszu
  • SP w Liskowie
  • SP nr 13 w Kaliszu

Młodzi artyści prezentowali polski folklor: śpiewali, tańczyli i grali. Korzystając z zasobów muzycznych różnych regionów Polski. Oryginalne interpretacje zauroczyły widownię, a szczególnie Jury w składzie:
1. Przewodnicząca: Pani Anna Gałczyńska
Główna specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury
2. Pani Anna Karolak
Nauczyciel kształcenia słuchu i rytmiki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu
3. Pani Danuta Kowalska
Śpiewaczka Zespołu Folklorystycznego PIWONICE z Kalisza
Całą uroczystość uatrakcyjnił występ Kapeli z Kociny, która poprowadziła ludową zabawę taneczną dla wszystkich uczestników wydarzenia. Członkowie Kapeli są wykwalifikowanymi znawcami folkloru, laureatami wielu nagród na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. W ubiegłym roku Kapela z Kociny reprezentowała Wielkopolskę na Dożynkach Państwowych.
Główną nagrodę Maryneczkę- rzeźbę wykonała Pani Marianna Iwińska- Instruktorka Szkółki Rzeźbiarskiej w Drewnie działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku.
Szczególne wyróżnienia przyznano:
w kategorii „solista”- Martynie Tomczak (SP w Koźminku), przygotowanej przez Panią Małgorzatę Nawrocką

w kategorii „zespół wokalny”- Zespołowi „Liski” (SP w Liskowie), przygotowanemu przez Panią Małgorzatę Jerzak
w kategorii „zespół wokalno- taneczny”- Zespołowi „Dobrzanki” (SP nr 22 w Kaliszu), przygotowanemu przez Panią Iwonę Słopień oraz Panią Anetę Plotę
Zgodnie z regulaminem Grand Prix otrzymał zespół wokalny „Jagodzianki” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu. Dzieci zostały przygotowane przez Panią Arletę Wawrzyniak.

Dzięki darczyńcom każdy uczestnik otrzymał upominek, a dodatkową atrakcją uroczystości była biesiada, na której można było skosztować regionalnych smakołyków.
Dziękujemy Sponsorom tego wydarzenia:
MIASTO KALISZ
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH S.A. W KALISZU / PUK S.A.
CEZAS ABC KALISZ
MACIEJ ZALEWSKI
ZAKŁAD WYROBÓW CUKIERNICZYCH „KARWIT"
K. T. MATYSZKIEL SPÓŁKA JAWNA
PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO- USŁUGOWE „MARSYL”S.C.
ZAKŁAD PIEKARNICZO - CUKIERNICZY „U MARCINA”
HURTOWNIA MARKER
PIEKARNICTWO – GRZEGORZ i EWA OLSZYNA
SPOŁEM POWSZECHNA SPÓŁDZIELNIA SPOŻYWCÓW
W KALISZU
PARACZYŃSCY STANISŁAW I MIROSŁAWA. PIEKARNIA
PAULA INGREDIENTS SP. Z OO.
PLANET FOOD SP.ZO.O.SP.K
BANK SPÓŁDZIELCZY ZIEMI KALISKIEJ
ŁĄCZNIK KULINARNY
NOWA ERA SP.ZOO.
WYDAWNICTWA SZKOLNE I PEDAGOGICZNE WSIP
BOOKS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
PLASTYK: SKLEP PLASTYCZNY KALISZ
GOSPODARSTWO ROLNO – OGRODNICZE MARIUSZ OLSZYNA
ANONIMOWY SPONSOR- RODZICE
Od wielu lat priorytetem polityki oświatowej jest kultywowanie polskiej tradycji. Tegoroczna pierwsza edycja przeglądu cieszyła się dużym zainteresowaniem nauczycieli, dla których ważne jest kultywowanie naszej tradycji narodowej. Mamy nadzieję, że kolejne lata zgromadzą na tej uroczystości jeszcze większą ilość sympatyków folkloru.