Ułatwienia dostępu

Dzień Patrona 2024r.

„W nieszczęściu, w walce kształcą się charaktery.
W nieszczęściu i w walce człowiek się uczy”
Józef Piłsudski

12 maja 2024 roku – mija kolejna – 89 rocznica śmierci patrona Szkoły Podstawowej nr 22 w Kaliszu – Józefa Piłsudskiego. Polityka, działacza społecznego i niepodległościowego. Marszałka Polski, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Józef Piłsudski - był jedną z największych postaci w dziejach Polski. Organizator polskiego czynu zbrojnego — legendarny komendant I Brygady Legionów. Zwycięski wódz w wojnie 1920 roku. Główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej. Wielkiej klasy polityk i mąż stanu. Czyny i myśli Pierwszego Marszałka Polski wciąż dla wielu Jego potomnych stanowią wartość żywą: źródło siły, mądrości, patriotycznych postaw.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście.
Program artystyczny – przygotowany przez uczniów klasy I pod kierunkiem wychowawczyni - nawiązywał do życia i działalności Pierwszego Marszałka Polski, wskazywał na związki Józefa Piłsudskiego z Kaliszem. W związku z organizacją Dnia Patrona Szkoła Podstawowej nr 22 im. Józefa
Piłsudskiego w Kaliszu - kierowana przez Panią mgr Beatę Frontczak-Skrzypińską nawiązała współpracę z Książnicą Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu – pod kierownictwem Pani Jolanty Nowosielskiej. Pracownik Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu - Pani Marianna Marciniak – przedstawiła prezentację pod tytułem: „Patron Szkoły – Józef Piłsudski”. Prelegentka jest absolwentką tej szkoły. Zaprosiła wszystkich obecnych na uroczystości do obejrzenia wystawy literatury dotyczącej Józefa Piłsudskiego ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. W swoim wystąpieniu odniosła się również do wizyt Józefa Piłsudskiego w Kaliszu. Zaznaczyła, że jest to szkoła, która jako pierwsza w Polsce, jeszcze za życia Pierwszego Marszałka, otrzymała Jego imię.
Podczas uroczystości podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny. Zadaniem uczniów klas I-VIII było wykonanie kotylionu niepodległościowego.
Laureaci konkursu:
W kategorii uczniów klas I-III
I miejsce – Aleksandra Łuczak
II miejsce – Antonina Toborek
III – Krzysztof Paszyn
W kategorii klas IV-VIII
I miejsce – Zuzanna Ratajczak
II miejsce - Zofia Głowacka
III miejsce – Aleksandra Nawrocka
Józef Piłsudski – patron Szkoły Podstawowej nr 22 w Kaliszu walczył o wolność. Wolność – to obecnie możliwość rozwijania swoich pasji. Cieszenia się każdą chwilą. Celebrowania ważnych momentów w życiu. Bycia tu i teraz z rodziną czy przyjaciółmi. Wolność – to także przeżywanie każdego dnia, każdej minuty, każdej sekundy naszego życia tak, jak chcemy…

Biuletyn Informacji Publicznej

BIP

Dane kontaktowe

Strefa nauczyciela