Dnia 06.06.2019r., uczniowie z klasy IVa i Va pojechali pod opieką pań: Anny Śmietańskiej, Jolanty Gilickiej i Iwony Janiak na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej.

Zachowane zostały elementy architektoniczne i wyposażenia dawnej elektrowni. Dzięki temu zachowana jest równowaga pomiędzy historią a współczesnością. Wykorzystując najnowocześniejsze techniki informatyczne, audiowizualne i multimedialne, EC1 jest wstanie ożywić dawne urządzenia.

Największą atrakcją jest pierwsza ścieżka odwołująca się do historycznego dziedzictwa kompleksu EC1. Już stojąc przed CNiT, obserwujemy plac węglowy, na którym kiedyś przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii centrum. Całą ich drogę możemy przemierzyć samemu. Do kotłów wchodzimy i spacerując po rusztach, obserwujemy podsycany węglem żar i dym unoszący się znad paleniska. Na gości czeka też grupowa gra, w której mogą sterować elektrownią.

Imponująca jest rozdzielnia, w której można przekonać się, jak trudnym i absorbującym zadaniem było kierowanie EC1, oraz przecięty kocioł, na którym dzięki systemowi specjalnego oświetlenia można wyodrębniać jego poszczególne elementy.

Pozostałe ścieżki przyniosły równie wiele frajdy. „Mikro- i makroświat” to wizyta w kosmosie i naturalne uzupełnienie oferty Planetarium EC1. Przypięci do specjalnej uprzęży mogliśmy stanąć na księżycu, Wenus i Marsie. Chętni mogli też skorzystać ze specjalnej bieżni, która chroni kosmonautów przed zwiotczeniem mięśni. Duże wrażenie zrobiły trójwymiarowe pokazy w kinie sferycznym mieszczącym się w ogromnej kopule znajdującej się tuż za turbogeneratorem.

W strefie "Mikro- i makroświat" znajdowały się też eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej można zanurzyć się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzeć galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od Ziemi.

Ostatnia wystawa „Rozwój wiedzy i cywilizacji” to raj dla najmłodszych, w którym wszystkiego można było dotknąć i poczuć na własnej skórze. Niezliczona ilość korb, guzików, paneli tworzy królestwo, które ukazywały różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w naszym życiu codziennym. Ekspozycja opowiadała o tym, jak na przestrzeni wieków ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać za pomocą wynalazków. Spacerując po niej, trafiliśmy m.in. do pracowni druida czy średniowiecznego alchemika.

Nie było czasu na nudę. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Zwiedzając EC1, u każdego z uczestników wycieczki widać był uśmiechy na twarzy.

Po skończonej „zabawie” w bufecie EC1 czekał na nas ciepły obiad. Najedzeni i bogatsi o zdobytą wiedzę powróciliśmy do domu.