11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

12 maja – przypada kolejna rocznica śmierci patrona naszej szkoły – Józefa Piłsudskiego. Polityka, działacza społecznego i niepodległościowego. Marszałka Polski, który niewątpliwie przyczynił się do odzyskania przez Polskę upragnionej wolności.

Z  tej okazji gościliśmy  pana Karola Matczaka – kolekcjonera, członka grup rekonstrukcyjnych, autora wystawy  pt. „Drogi do niepodległości”.

Uczniowie  uczestniczyli w przygotowanej przez naszego gościa lekcji historycznej, podczas której zobaczyli umundurowanie żołnierzy od czasów  napoleońskich aż  po okres I wojny światowej, elementy uzbrojenia oraz  pamiątki z tych czasów.

Dla uświetnienia Dnia Patrona, dzięki współpracy z  Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, pani Monika Sobczak-Waliś  przygotowała  dla uczniów pogadankę oraz wystawę na temat  „Kaliskie drogi ku niepodległości”. W czasie wystąpienia prelegentka przybliżyła  m.in. okoliczności internowania legionistów w Szczypiornie w lipcu 1917r., kulisy przejęcia władzy przez kaliszan w listopadzie 1918 r. oraz związki Józefa Piłsudskiego z naszym miastem.