Informujemy, że 22 września 2019 r. na zlecenie Miasta Kalisza organizowany jest rajd rowerowy wraz z piknikiem rodzinnym na placu i polanie przy kaliskiej Baszcie Dorotka.

Rajd będzie mieć charakter czysto rekreacyjny, a trasa będzie prowadzić po kaliskich drogach rowerowych. Uczestnicy wyruszą o godzinie 10:00 z Głównego Rynku i po około godzinie dotrą na metę wyznaczoną przy Baszcie, gdzie od godziny 11:00 trwać będzie Piknik rodzinny.

Zaplanowano liczne nagrody i atrakcje dla uczestników obu wydarzeń. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Wydarzenia są elementami kampanii informacyjno-promocyjnej „Kalisz. Czas na Twój Ruch!” realizowanej w ramach projektu pn. „Rozwój systemu komunikacji publicznej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego – Miasto Kalisz” dofinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

odbędzie się

w poniedziałek 2 września

o godzinie 9.00.

2 września 2019r.

o godz. 8:00

Msza św.  rozpoczynająca rok szkolny

w intencji Śp. Łukasza - absolwenta naszej szkoły.

„W daleką podróż zabrał Cię Bóg.
Jedną nadzieję Nam dając,
Że kiedyś przekroczą, też Niebios próg,
Ci, którzy tutaj w bólu zostali…”

Wiadomość o nagłym odejściu Łukasza Nowaka wstrząsnęła nami dogłębnie.

Wszyscy otwieramy dziś alfabet szkolnych wspomnień ze wspólnie przeżytych chwil.

Zatrzymałeś wszystkich w biegu życia, by poddać refleksji.

Wspominamy Ciebie Łukaszu jako: absolwenta, ucznia, wychowanka, przyjaciela, kolegę.

,,Dla nikogo nie odszedłeś, naprawdę będziesz żył w naszych sercach i myślach….”

Nie mówimy- ŻEGNAJ!   Mówimy-  DO ZOBACZENIA!

Pogrążonej w żalu Rodzinie i Bliskim składamy ogromne wyrazy szczerego współczucia.

Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy, Uczniowie.

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW

ORAZ MATERIAŁÓW ĆWICZENIOWYCH

OBOWIĄZUJĄCYCH W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 22

im. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

W KALISZU

RODZICE UCZNIÓW KLAS I-VIII KUPUJĄ PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA DO RELIGII

KLASA 1

Lp.

Przedmiot

Nr aprobaty

Tytuł podręcznika

Tytuły, części materiałów ćwiczeniowych

Wydawnictwo

Edukacja wczesnoszkolna

790/1/2017

790/2/2017

-kl. 1 cz. 1-4 podręcznik

- kl. 1 cz. 1-2 -podręcznik matematyczny

Elementarz odkrywców

- kl. 1 – zestaw ćwiczeń :

muzyka, informatyka

Elementarz odkrywców – edukacja wczesnoszkolna - Wyprawka

Barbara Stępień

Ewa Hryszkiewicz

Joanna Winiecka – Nowak

Krystyna Bielenica

Maria Bura

Małgorzata Kwil

Bogusława Lankiewicz

Michał Kęska

Monika Gromek

Grażyna Kilbach

- praca zbiorowa

Nowa Era

819/1/2017

New English Adventure

- Język angielski – Podręcznik kl. 1 cz. 1

New English Adventure

Zestaw ćwiczeń kl. 1 cz. 1 (zestaw ćwiczeń z płytami DVD i CD)

Tessa Lochowski

Cristina Bruni

Pearson

RELIGIA

klasa I

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa.

- podręcznik

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa.

- karty pracy

Ks. J. Szpet

D. Jackowiak

Św. Wojciech

Poznań

*Podręczniki darmowe dostępne we wrześniu.

Dnia 06.06.2019r., uczniowie z klasy IVa i Va pojechali pod opieką pań: Anny Śmietańskiej, Jolanty Gilickiej i Iwony Janiak na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej.

Zachowane zostały elementy architektoniczne i wyposażenia dawnej elektrowni. Dzięki temu zachowana jest równowaga pomiędzy historią a współczesnością. Wykorzystując najnowocześniejsze techniki informatyczne, audiowizualne i multimedialne, EC1 jest wstanie ożywić dawne urządzenia.

Największą atrakcją jest pierwsza ścieżka odwołująca się do historycznego dziedzictwa kompleksu EC1. Już stojąc przed CNiT, obserwujemy plac węglowy, na którym kiedyś przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii centrum. Całą ich drogę możemy przemierzyć samemu. Do kotłów wchodzimy i spacerując po rusztach, obserwujemy podsycany węglem żar i dym unoszący się znad paleniska. Na gości czeka też grupowa gra, w której mogą sterować elektrownią.

Imponująca jest rozdzielnia, w której można przekonać się, jak trudnym i absorbującym zadaniem było kierowanie EC1, oraz przecięty kocioł, na którym dzięki systemowi specjalnego oświetlenia można wyodrębniać jego poszczególne elementy.

Pozostałe ścieżki przyniosły równie wiele frajdy. „Mikro- i makroświat” to wizyta w kosmosie i naturalne uzupełnienie oferty Planetarium EC1. Przypięci do specjalnej uprzęży mogliśmy stanąć na księżycu, Wenus i Marsie. Chętni mogli też skorzystać ze specjalnej bieżni, która chroni kosmonautów przed zwiotczeniem mięśni. Duże wrażenie zrobiły trójwymiarowe pokazy w kinie sferycznym mieszczącym się w ogromnej kopule znajdującej się tuż za turbogeneratorem.

W strefie "Mikro- i makroświat" znajdowały się też eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej można zanurzyć się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzeć galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od Ziemi.

Ostatnia wystawa „Rozwój wiedzy i cywilizacji” to raj dla najmłodszych, w którym wszystkiego można było dotknąć i poczuć na własnej skórze. Niezliczona ilość korb, guzików, paneli tworzy królestwo, które ukazywały różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w naszym życiu codziennym. Ekspozycja opowiadała o tym, jak na przestrzeni wieków ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać za pomocą wynalazków. Spacerując po niej, trafiliśmy m.in. do pracowni druida czy średniowiecznego alchemika.

Nie było czasu na nudę. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Zwiedzając EC1, u każdego z uczestników wycieczki widać był uśmiechy na twarzy.

Po skończonej „zabawie” w bufecie EC1 czekał na nas ciepły obiad. Najedzeni i bogatsi o zdobytą wiedzę powróciliśmy do domu.