W okresie od   kwietnia do  grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej  Nr 22 im. Józefa Piłsudskiego w Kaliszu realizowany był projekt - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. W ramach tego programu biblioteka Szkoły Podstawowej nr 22 im. Józefa Piłsudskiego w Kaliszu otrzymała w roku 2019 środki finansowe na zakup książek. Dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 633 woluminy.
Cenną wskazówką dla tworzenia zamówienia były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej.  W kwietniu 2019 r. odbyły się również "Wybory Książki."
Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne, zgodne z nową podstawą programową.

Zamówiono takie tytuły jak :
„Oskar i Pani Róża”, ,,Asiunia", ,,Bajki robotów", ,,Detektyw Pozytywka", ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi", ,,Kamienie na szaniec", "Cyberiada".

Jednak  największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze, które stanowiły najważniejszy filar zamówienia.

Pojawiły się wśród nich:
"Tylko miłość się liczy"  J. Twardowski ",  "10 rzeczy, które musicie o mnie wiedzieć” A.M.Martin,  "Sposób na elfa" M. Pałasz, "Chłopiec z burzy" C. Thiele, "Pamiętnik nastolatki" B. Andrzejczuk, "Passsword" M. Mous itp.

Nie zapomniano podczas zamówienia o rozchwytywanych dotąd przez uczniów książek z serii dla najmłodszych “Zaopiekuj się mną”, "Czytamy bez mamy"  oraz dla starszych uczniów  „13-piętrowy domek na drzewie” A. Grriffiths, „Magiczne Drzewo” A. Maleszka, czy też „Dziennik Cwaniaczka" J. Kinney, "Nela - mała reporterka".

Działania podjęte w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyczyniły się do wzrostu zainteresowania działalnością biblioteczną. Realizacja programu doprowadziła do znacznego wzbogacenia księgozbioru biblioteki szkolnej, który odgrywa ważną rolę w życiu szkoły. Wraz z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece szkolnej zauważono zwiększenie się ilości wypożyczonych książek. Uczniowie pośród licznych obowiązków wynikających z ciężkiej pracy włożonej w swoją edukację, nadal chętnie znajdują czas na odwiedzenie biblioteki i wypożyczenie książek.  Wykazywali się dużym zaangażowaniem, biorąc udział w akacjach czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę. Program zmobilizował do działania nie tylko nauczyciela bibliotekarza, ale także całą społeczność szkolną, która wspólnie działa pod hasłem promowania czytelnictwa.
Dziękuję wszystkim za pomoc w realizacji działań i aktywne włączanie się do wspólnych akcji promujących czytelnictwo.

Jolanta Gilicka
                                                                                      nauczyciel - bibliotekarz

Dnia 20.12.2019 r.  zostały podsumowane dwa konkursy świetlicowo biblioteczne, które odbyły się w okresie przedświątecznym w naszej szkole.
 Były to:
- konkurs plastyczny „Okładka do mojej ulubione książki”
- konkurs z wykorzystaniem IT „Elektroniczny list do Świętego Mikołaja”.

Laureatami konkursu „Okładka do mojej ulubione książki” zostali:

I miejsce - Marcel Sieroń
II miejsce - Anna Olszyna
III miejsce - Michał Siwek
wyróżnienia - Tobiasz Kordylasiński, Alicja Świadkowska, Tymoteusz Witczak

Laureatami konkursu „Elektroniczny list do Świętego Mikołaja” zostali:

I miejsce - Wiktoria Glapa, Jakub Bartczak
II miejsce - Oliwia Sobocka
III miejsce - Nikola Mendera
wyróżnienia - Amelia Kubiak, Wiktoria Bogacz

Laureaci konkursów otrzymali nagrody, ufundowane przez bibliotekarza naszej szkoły.
Gratulujemy.

Uczniowie z klas 1-3 ze świetlicy przy współpracy z biblioteką szkolną w październiku wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Kolorowy świat Polskich Bajek i Baśni”. Zadaniem było stworzenie ilustracji do wybranej bajki lub baśni polskiego autora.

Celem konkursu było: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, kształtowanie wyobraźni dzieci, poznawanie nowych technik plastycznych, odkrywanie młodych talentów a także umożliwienie prezentacji uzdolnień.

Laureatami konkursu z naszej szkoły zostały:

Julia Włodarczyk

Zofia Fabijan

Natalia Kostrzewska

Alicja Świadkowska

Julia Wieczorek

Serdecznie gratulujemy!!

Opiekę na przygotowaniem prac konkursowych sprawowały: p. Iwona Janiak oraz p. Jolanta Gilicka.

W roku szkolnym 2019/2020 biblioteka szkolna jest czynna codziennie w następujących godzinach:

6:30  –  14:30

6:30 –  7:30