Psychoedukacja

W czwartek – 26 stycznia 2023 roku przedstawicielka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu pani psycholog - Joanna Lizut

- przeprowadziła psychoedukację dla rodziców uczniów naszej szkoły na temat: „Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. Problematyka zdrowia psychicznego człowieka, ochrony zdrowia, kształtowania zdrowych stylów życia korzystnych dla zdrowia psychicznego, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu ujęta jest w podstawie programowej kształcenia ogólnego na każdym etapie kształcenia.
W szkole podstawowej – na pierwszym etapie edukacyjnym - edukacja zdrowotna obejmuje m.in. kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych i wiedzę o chorobach zagrażających zdrowiu oraz sposobach zapobiegania nim. Na drugim etapie edukacyjnym dochodzą treści obejmujące m.in. negatywny wpływ alkoholu, nikotyny i substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka, zasady zdrowego stylu życia i uzasadnienie konieczności ich stosowania, a także uczestnictwo w aktywności fizycznej o charakterze rekreacyjnym i sportowym ze zrozumieniem jej znaczenia dla zdrowia.
Referentka odniosła się do następujących kwestii: Kształtowania postaw prospołecznych dzieci i młodzieży, poczucia własnej wartości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje, umiejętności asertywnego zachowania się w sytuacjach trudnych. Zapewnienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie bieżącej pracy z uczniem odpowiednio do rozpoznanych potrzeb uczniów, w tym udzielania pomocy w stanach kryzysu psychicznego.
Edukacji rodziców podnoszącej kompetencje wychowawcze rodziców w zakresie sprawowania kontroli nad dzieckiem, rozwijania umiejętności wychowawczych, wspierania w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, upowszechniania informacji o możliwościach otrzymania wsparcia i pomocy w trudnych sytuacjach.
Pani Joanna Lizut zwróciła uwagę rodziców na oddziaływanie mediów na młodych ludzi w zakresie destrukcyjnych wzorców medialnych wywołujących niezadowolenie dzieci i młodzieży z własnego wyglądu, poczucie winy i wstydu. Prelegentka wskazała, jak ważna jest rola rodziny w utrzymywaniu dobrostanu psychicznego dzieci.